Fotoshow

Monte Rosa
Švýcarsko, Itálie

Yellowstone
USA

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Rastrová grafika

Pojem rastrová grafika je odvozen od základního principu vzniku digitálního obrázku, který se skládá z mnoha barevných bodů umístěných v mřížce, tzv. rastru. Tyto barevné body se označují jako pixely. Je jednoduché si odvodit, že celkový počet pixelů v obrázku je roven součinu "š" krát "v", kde "š" je počet pixelů na šířku obrázku a "v" na výšku. Při přehnaném zvětšení se kompaktní obrázek rozpadne na jednotlivé pixely a ztratí svou plynulost.

Základním vstupním zařízením pro rastrovou grafiku je scanner a digitální fotoaparát.

Pro kódování grafických dat existuje mnoho formátů. Nejpoužívanější jsou bmp, jpeg, gif, tiff, png atd. Jednotlivé typy souborů se liší typem komprese, hloubkou barev a účelem použití:

- bmp (Windows Bitmap) - je základní formát užívaný ve Windows. Je to hardwarově nezávislý formát s relativně jednoduchou strukturou.

- jpeg (Joint Photographic Experts Groups) - jde o velmi efektivní kompresní metodu, při níž lze i obrázky o 24 bitech (16 mil. barev) ukládat velmi úsporně. Dochází sice ke zkreslení, je ho však možno minimalizovat vhodným poměrem komprese. Tento formát se užívá k ukládání zejména fotografií i pro web.

- gif (Graphic Interchange Format) - je formát pro 8 bitové obrázky (max. 256 barev) u PC i MacIntoshe. Umožňuje animaci a průhlednost, proto je velmi populární na www stránkách (např. loga, reklamní bannery). Má být nahrazen formátem png, který se však zatím příliš nerozšířil.

- tiff (Tagged Image File Format) - je jedním z nejznámějších a nejkomplexnějších grafických formátů. Je oblíben zejména v aplikacích pro skenování a digitalizace obrazu.

- raw - obecný název pro zcela bezeztrátový formát obrázků z dig. fotoaparátů. Jedná se o jakýsi digitální negativ, tj. data načtená přímo ze snímacího čipu. Veškeré další úpravy jako ostrost, barevnost nebo redukce šumu jsou potom na fotografovi. Pro formát RAW existuje celá řada označení od jednotlivých výrobců fototechniky, tj. nef - Nikon, orf - Olympus, cr2 - Canon atd. Firma Adobe se pokusila vytvořit univerzální formát pro raw pod označením dng.

Softwaru pro práci s digitálními fotkami a grafikou je nepřeberné množství. ACD See Pro 2.0 je tradičně jeden z nejlepších prohlížečů a editorů fotografií. Vedle obvyklých funkcí umožňuje širokou podporu RAW formátů. Freewarovou alternativou mohou být programy jako XnView, Google Picasa, IrFanView či komerční Zoner Photo Studio. Výrazně dražší je Adobe LightRoom, pro profesionální použití se stal pojmem Adobe Photoshop.

   Adobe Photoshop Lightroom   Paint.NET v.3.10
    
   GIMP 2.6.5   Google Picasa 3
    
   Zoner Photo Studio 11   ACDSee Pro 2
    
    

nejslavnější retuše

Zoner Photo Studio, GIMP, Paint.NET

Pohlednice - změna velikosti fotografie, efekty a filtry, obrázek a text do obrázku, atd.
Fotomontáž - pokročilá úprava fotek v programu GIMP, zde ke stažení soubory a návod.
Plátno a barvy - program ArtRage, grafika trochu jinak...
Portrét naruby - není filtr jako filtr, zvlášť v programu Anmania


Programy ke stažení:

Paint.NET - verze 3.5.10,do instalačního adresáře lze nakopírovat češtinu (je sice starší verze, ale jede to dobře).

ArtRage - stačí pouze stáhnout, rozbalit a spustit.

AnmanieSMP - stačí pouze stáhnout, rozbalit a spustit.

Paint.NET Portable verze 3.3.6