Fotoshow

Shang Hai
Čína

New England
USA

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


World Wide Web - WWW

Autorem Webu je Tim Berners-Lee, který jej vytvořil při svém působení v CERNu. Navrhl jazyk HTML a protokol HTTP, napsal první webový prohlížeč WorldWideWeb a koncem roku 1990 spustil první webový server na světě info.cern.ch, funguje! V říjnu roku 1994 založil World Wide Web Consortium (W3C), které dohlíží na další vývoj Webu. Provázanost www stránek a snadné publikovánání jejich obsahu umožňuje hypertextový odkaz, který je vlastně principem celého systému je World Wide Web.

Základem tvorby webu je jazyk HTML (Hypertext Markup Language), tj. základní značkovací jazyk vytvářející strukturu webových stránek. Z dalších možností lze využít CSS (Cascading Style Sheets) zajišťující mnohem větší přehlednost v zápisu stránky (zdrojovém kódu). Vlastnosti každého vkládaného objektu lze nadefinovat přesněji a navíc hromadně (např. pro nadpis lze zadat jeho velikost, font, řez, barvu, zarovnání, efekty atd.). Největší oblibu má v současnosti PHP, jednoduchý a přitom výkonný skriptovací jazyk, který umožňuje generování dynamických HTML stránek na straně serveru. Zapisuje se přímo do HTML kódu a umožňuje velice přirozeným způsobem kombinovat HTML s příkazy. PHP je možno provozovat s libovolným webovým serverem (dokonce i ve Windows).

Další spíše doplňující možností je Javascript, tj. skriptovací jazyk vyvinutý firmou Netscape pro generování dynamických HTML stránek. Firma Microsoft dříve vyvinula technologii pro generování dynamických HTML stránek na straně serveru ASP (Active Server Pages).

Webový prohlížeč, browser, je počítačový program, který slouží k prohlížení World Wide Webu (WWW). Program umožňuje komunikaci s HTTP serverem a zpracování přijatého kódu (HTML, XHTML, XML apod.), který podle daných standardů zformátuje a zobrazí výslednou webovou stránku. Textové prohlížeče zobrazují stránky jako text, obvykle velmi jednoduše formátovaný. Grafické prohlížeče umožňují složitější formátování stránky včetně zobrazení obrázků. Pro zobrazení některých zvláštních součástí stránky, jako jsou Flash animace nebo Java applety, je třeba prohlížeč doplnit o specializované zásuvné moduly.

Základem praktické práce s www je internetový vyhledávač. Jedná se o službu, která uživatelům umožňuje v síti Internet vyhledat webové stránky, které nejlépe odpovídají uživatelským dotazům (tzv. klíčová slova, KeyWords) Tato klíčová slova pak webový vyhledávač na základě zaindexovaných položek, které má uloženy ve své databázi zobrazí uživateli ve formě takzvaných webových odkazů právě na ty webové stránky, které požadované informace obsahují.

Úspěšnost samotného vyhledávače záleží na tom, jak věrohodné a kvalitní výsledky umí poskytnout, jinými slovy, zda-li uživatel skutečně najde co hledal v prvních výsledcích s odpověďmi. Pro samotné procházení internetových stránek mají internetové vyhledávače k dispozici plně automatický program, který se nazývá "vyhledávací robot". Ten se pomocí takzvaných hypertextových linků snaží vyhledat všechny internetové stránky v síti Internet. Vyhledávací robot pak každou webovou stránku uloží na server vyhledávače a zaznamená si její webovou adresu, aby ji již v budoucnu nenavštívil zbytečně vícekrát, než je třeba, respektive až při další indexaci webu. Ve stažené webové stránce prohledá zcela veškeré hypertextové odkazy (linky), které vedou na jiné webové stránky (odlišné URL, než URL od aktuální webové stránky), díky tomu obdrží další seznam URL, které může zažít prohledávat a takto neustále dokola.

Webové stránky však nemusí vždy čekat, až je nějaký robot vyhledá a zaindexuje. Vyhledávače na internetu umožňují přímý zápis webu do indexu, čemuž se jednoduše říká ruční registrace do vyhledávačů, která funguje tak, že prostřednictvím připraveného formuláře zadáte příslušnou URL Vašeho webu a tím tak vyhledávacímu robotovi podstatně zjednodušíte práci, jelikož Váš web v mnohých případech zkontroluje a zaindexuje rychleji, než kdyby jej měl najít sám prostřednictvím odkazů na webu. Přímá registrace stránek do vyhledávačů tak mnohdy podstatně urychlí celý proces indexace webu do výsledků hledání. Mnohé zmíněné informace jsem převzal ze stránek ivyhledavace.cz, které se problematikou zabývají detailně a lze zde tedy najít další podrobnosti o jednotlivých vyhledávačích.

Nejpoužívanějším vyhledávačem je pochopitelně celosvětový fenomén Google. Vyhledávač google.cz každý den zpracuje více než dvě miliardy uživatelských dotazů, vedle klasického fulltextového vyhledávaní nabízí desítky dalších služeb, jako je například oblíbené vyhledávání obrázků pomocí služby Google obrázky. Mnohé služby jsou podmíněné založením Google Accountu. Systémy Googlu tak na základě Web History dokáží zprostředkovat každý požadavek "přesně na míru" konkrétnímu uživateli.

Dokonalé! I když, každá mince má i svou druhou stranu ...

NO COMMENT ...