Fotoshow

Skotská vysočina
Velká Británie

Ključevskaja (4750 m)
Rusko

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Programovací jazyk C

Na úvod začněme několika obecnými věcmi. Základní zpracování programu v C projde následujícími fázemi. Z pozice uživatele vytváříme zdrojový kód programu, tedy nějaký soubor *.c. K tomu potřebujeme editor. Při následném spuštění programu se provede jeho překlad. Jako první se aktivuje tzv. preprocesor, který zdrojový kód upraví, předzpracuje (vynechá komentáře, zajistí správné vložení hlavičkových .h souborů, např. #include <stdio.h>, atd.). V další fázi provede překladač (kompilátor) překlad zdrojového souboru a vznikne relativní kód (bez absolutních adres). Všechny odkazy (najde adresy) provede sestavovací program (linker), výsledkem linkeru je přímo spustitelný (.exe) program. Celý proces uzavírá ladicí program (debugger), který vyhledává chyby vzniklé při běhu programu. Po nalezení chyby se celý proces (editor, compiler, linker, debugger) opakuje.

Pro práci s jazykem C / C ++ v praxi lze využít např. rozsáhlé vývojové prostředí Microsoft Visual C++ 2010 Express, avšak osvědčil se i jednoduchý a přehledný Code::Blocks, tj. svobodné multiplatformní vývojové prostředí zaměřené na programovací jazyky C a C++ dostupné na stránkách Code::Blocks nebo zde.

Pro vytvoření nového projektu použij cestu "File → New → Project → Console aplication → C → název projektu atd.". Dále lze postupovat podle návodu.

Zadej heslo pro vstup k přehledu syntaxe jazyka C