Fotoshow

Elbrus (5642 m)
Rusko

klášter, Solovecké ost.
Rusko

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Historie operačních systémů

Operační systém je základní programové vybavení počítače. Je to rozhraní, jehož prostřednictvím uživatel komunikuje s hardwarem.

- raná historie (50. - 60. léta)
První počítače neměly žádný operační systém. Každý počítač byl unikátní a bylo nutno napsat program přímo pro něj a často jej dokonce zadávat přímo v binárním kódu. Zavedením jednoduchých operačních systémů v 60. letech byl umožněn běh více programů a přepínání mezi nimi.

- UNIX (70. léta)
70. léta znamenaly zrod jednoho z nejvýznamnějších operačních systémů vůbec - UNIXu. Tento systém je i dnes stále jeden z nejpoužívanějších OS a rozhodně se nechystá odejít ze scény. Jeho návrh je jedinečný ve své jednoduchosti, nezávislosti na jakémkoliv HW a především poměrně velké standardizaci, která umožňovala správcům systému přecházet mezi jednotlivými implementacemi UNIXu bez časově náročného zaškolování na úplně jiné prostředí.

- MacOS, DOS, OS/2 (80. léta)
80. léta znamenala velké rozšíření 8 a 16 bitových počítačů (Commodore 64, ZX Spectrum, Amiga, IBM PC/XT, Apple). Každý výrobce se snažil prosazovat svůj operační systém, více či méně úspěšně. Jedním z nejrozšířenějších byl OS CP/M, který vznikl jako velmi zjednodušená verze UNIXu.

Na svou dobu revoluční OS byl operační systém MacOS. Ten poprvé integroval do operačního systému grafické rozhraní, jenž učinilo z myši hlavní pracovní nástroj.

V roce 1981 uvedlo IBM na trh IBMP PC/XT. IBM pro tento systém psalo vlastní OS (TopView), ale nestihlo jej včas dokončit, takže licencovalo OS DOS od Microsoftu. Ten měl mnoho omezení, ale díky agresivnímu marketingu a nízké ceně se stal na dlouho nejrozšířenějším OS. Za zmínku stojí i to, že Microsoft uvedl i svoji implementaci UNIXu zvanou Xenix.

IBM se snažilo odstranit nedostatky DOSu nejprve vývojem vlastní verze DOSu, a pak vývojem vlastního OS. Neobešel se zpočátku bez Microsoftu, ze společného OS/2 později Microsoft vyvinul Windows NT.

Windows, Linux

V 90. létech byl synonymem pro operační systém nejprve DOS + Windows 3.1, později Windows 9x/NT. Microsoftu se podařilo dosáhnout praktického monopolu v oblasti osobních počítačů a pomocí Windows NT se snažil vstoupit i na trh serverů, kde zatím dominoval UNIX. V polovině 90. let se zdálo, že vládu Windows nemůže nic narušit. Rozšířil se ale nejméně čekaný "protivník" - GNU/Linux. Jedná se o open source kód, někdy se považuje jen za "přechodné" řešení, než bude dokončen vývoj OS Hurd. Hurd je koncipován jako OS nové generace s plně modulární architekturou mikrokernelu, který pouze zajišťuje základní služby (přepínání procesů, správu paměti) a zbytek služeb (I/O, síťové služby atd.) zajišťují příslušné moduly - "servery".

Současnost

V posledních letech začalo Microsoftu hrozit kromě antimonopolního řízení kvůli integrovanému webovému prohlížeči také jiné nebezpečí, konkurence v podobě systému Linux. Operační systém Linux je volně šiřitelný OS typu UNIX. Jeho autorem je Linus Torvalds a mnoho dalšich programátorů v Internetu. Jádro Linuxu je volně šiřitelné, tj. public domain. Jednou z hlavních výhod oproti komerčním UNIXům je jeho nulová cena, dále snadno dostupný základní software a v neposlední řadě také nízké nároky na hardware a velmi příznivý výkon. Nyní Linux pomalu dospěl do fáze komerční použitelnosti, zatím především jako síťový server, ale pomalu také jako systém pro běžného uživatele. Velmi těžce ho však deklasuje skutečnost, že jeho vývojářská základna je naprosto decentralizovaná. Fakt, že je Linux vyvíjen nepřehlédnutelným zástupem programátorů ze všech koutů planety sice umožňuje, že veškerá vylepšení jsou rychle hotova a k dispozici, ale na druhé straně způsobuje nepřítomnost nějaké přesnější vývojové linie. Linux prostě trpí starou nemocí, známou z Unixu - každý si ho upravuje pro sebe, takže vzniká přehršel verzí a pořádný zmatek.

V softwarové konkurenci se Linuxu chopili konkurenti Microsoftu, kteří Linuxem dokonce chtějí časem nahradit své vlastní klony Unixu. Od Linuxu si zkrátka všichni mnoho slibují: IBM Linuxu otevírá všechny svoje serverové platformy, SGI pro Linux uvolnila své grafické knihovny OpenGL, což mu má pomoci stát se herní platformou. Sun pro něj portoval mohutný programový balík StarOffice a představuje si Linux jako klientský systém pro svůj serverový operační systém Solaris. Intel upravuje Linux pro své vlastní procesory atd. Asi nejdál šel Corel, jinak výrobce špičkových kreslících programů, když vytvořil vlastní distribuci Corel LINUX OS a uvolnil pro něj zdarma řadu svých programů. Tato, pro běžné uživatele velmi nadějná distribuce však zanikla, když byl Corel koupen Microsoftem.

Obrovskému zájmu okolo otevřeného softwaru částečně podlehl také Apple, který zveřejnil jádro svého nového operačního systému MacOS X, jenž nahradil poměrně zastaralý původní operační systém. V souladu s tím se objevily také spekulace, že by tento nový operační systém mohl být uvolněn i pro PC, což ale Apple doposud vyvrací. MacOS X je supermoderní objektově orientovaný systém založený na klonu Unixu a pokud by se MacOS X opravdu jednoho dne dostal na PC, jistě by představoval těžkou konkurenci pro Windows, v oblasti domácích počítačů rozhodně nebezpečnější než Linux.V roce 1999 také IBM uvolnila novou verzi OS/2, nazvanou OS/2 Warp Server for e-Business. Tento systém ale velice deklasovala značná cena, která se rovnala ceně za dva Windows NT. Později však IBM ustoupila od vlastní distribuce OS/2, kterou převzala jiná firma, zatímco IBM se zabývá pouze výrobou systému. OS/2 nyní dostala název eComStation a byla obohacena o některá drobná vylepšení, ale v zásadě je to stále systém z roku 1996. Budoucnost OS/2 proto vypadá velmi rozpačitě.

Po sérii záplatování Windows 95 do podoby nových operačních systémů Microsoft přišel konečně se stabilním systémem Windows 2000. V roce 2001 se na trh dostal operační systém pro domácí uživatele postavený na technologii NT, nazvaný Windows XP. V podstatě se jednalo jen o vylepšené Windows 2000. Rozdíly "uvnitř" jsou tak drobné, že si ani nevysloužily změnu interního označení, oba nesou vývojové číslo 5. Lze říct, že na Windows 2000 si Microsoft vyzkoušel a odladil nové technologie a u Windows XP je už jen zabalil do nového, slušivého hávu. Následující Windows Vista i přes značná očekávání nenašel velkou podporu mezi uživateli, hodně se očekává od zatím poslední plánované verze, Windows 7.

Windows versus Linux

Jak vypadá současnost a blízká budoucnost? Microsoft jako největší softwarová společnost na trhu se snaží prosadit Windows do všech aplikací. Tradiční výrobci a dodavatelé mainframů dnes postupně opouštějí svoje implementace UNIXu a začínají přecházet pomalu na Linux. Výhodou Linuxu je jeho neskutečná modularita - totéž jádro systému je schopno pracovat na jakémkoliv procesoru. Jak se zdá, velkou budoucnost má před sebou hlavně Linux, jehož podíl na trhu se neustále zvyšuje. Pravděpodobně dojde k tomu, že si Linuxové distribuce a Microsoft rozdělí většinu trhu s osobními počítači přibližně napůl, zatímco ostatní (prakticky jen Apple, popřípadě OS/2 a různé klony Unixu) budou tvořit zanedbatelný zbytek. Linux má však získávat pozice především na serverech, kde zřejmě časem nahradí ostatní Unixy. Otázkou je, jak si povede na těch nejvýkonnějších strojích, ale lze očekávat, že dobře.