Fotoshow

Kilimanjaro (5895 m)
Tanzánie

Ochrid, sv. Jovan
Makedonie

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Historie výpočetní techniky

Předchůdci počítačů

Od pradávna si lidé vymýšleli stroje a pomůcky, které by jim usnadňovali práci s čísly. Už před pěti tisíci lety se v Malé Asii objevil stroj, zvaný abakus – počítací pomůcka založená na systému korálků, v Římě zvaných „calculli“ – odtud název kalkulačka), které na tyčkách kloužou nahoru a dolů. V sedmnáctém století byly v Anglii sestaveny první logaritmické tabulky, po nichž následovalo i logaritmické pravítko. Objevují se i první počítací stroje, které pracovaly na principu ozubených kol. Byly to různé pokladny a mechanické kalkulátory, které přetrvaly až do dvacátého století.

Nultá generace počítačů

   Mark I

Tato éra přichází v období II. světové války, která byla snad tou největší tragédií v historii lidstva. Je nicméně nepopiratelným faktem, že během tohoto období došlo k ohromnému technickému pokroku. Závod s časem o co nejlepší a nejvšestrannější počítač se odehrával nejenom v USA a Velké Británii, ale i v nacistickém Německu. Konstruovaly se hlavně různé šifrovací a dešifrovací stroje, známá je např. Enigma. Historie vývoje samočinných počítačů se začíná odvíjet počátkem 40. let 20. století. V lednu 1943 Howard H. Aiken a jeho spolupracovníci v USA na Harvardské universitě uvedli do provozu přístroj zvaný Harvard Mark I. Byl dlouhý téměř šestnáct metrů, vážil pět tun a celkem obsahoval tři čtvrtě milionů součástek a přes 800 kilometrů drátových spojů. Byl to elektronický reléový počítač, který používal elektrických impulsů k pohybu s mechanickými součástmi. Byl pravděpodobně použit k výpočtům při vývoji první atomové bomby.

První generace počítačů

   ENIAC

V roce 1944 byl na univerzitě v Pensylvánii ve Filadelfii uveden do provozu ENIAC (Electronic Numerator Integrator And Computer) – první stroj na světě, který měl veškeré architektonické rysy moderních počítačů. Za vývojem ENIACu stáli John W. Mauchly (1907 – 1980) a John Presper Eckert (1919 – 1995), oba elektro – inženýři a John von Neumann (1907 – 1980) vynikající matematik. ENIAC obsahoval 17 468 elektronek, kolem pěti milionů pájených spojů, 10 000 kondenzátorů, 7 000 odporů, 1 300 relé, vážil okolo 30 tun a zabíral plochu asi 310 m2. Jeho spotřeba elektrické energie se pohybovala okolo 140 kW (tolik tehdy potřebovala na své osvětlení značná část Filadelfie) a byl chlazen dvěma letadlovými motory. Prováděl 5 000 operací za sekundu. O rok později v roce 1945 John von Neumann (po vzájemných neshodách s Eckertem a Mauchlym) sestavil a uvedl do provozu počítač MANIAC (Mathematical Analyser Numerical Integrator And Computer). Tento počítač byl mimo jiné použit k vývoji vodíkové bomby. Prvním sériovým počítačem byl v roce 1951 elektronkový Univac firmy Remington.

Druhá generace počítačů

U druhé generace počítačů se objevují první programovací jazyky. Ten úplně první vytvořil roku 1949 John Mauchly, nazýval se Short code. Známý je Basic z roce 1964. V březnu 1955 Bell Laboratories v USA uvedly do provozu první samočinný počítač na světě, který byl osazen tranzistory. Byl to Tradic a jeho konstruktérem byl J. H. Felker. Počítače, které byly místo elektronek osazeny tranzistory, byly nazvány počítači druhé generace. Jejich přednostmi byly malé rozměry, nepatrné výpadky a velmi malá spotřeba proudu.

Třetí generace počítačů

Ačkoliv byly tranzistory proti elektronkám obrovský skok kupředu, stále vydávaly velké množství tepla, které škodilo součástkám uvnitř počítače. V červenci 1958 přišel Jack St. Clair Kilby z Texas Instruments s nápadem vyrobit jednolitou součástku z kousku křemíku – tzv. integrovaný obvod. Jeho použitím se rychlost počítačů opět zvýšila, velikost se naopak velmi snížila – objevují se první modely relativně malých osobních počítačů. V říjnu 1958 Kilby zhotovil první čip – germaniovou destičku dlouhé asi 1 cm a tenčí než párátko. V roce 1964 Gordon Moore formuloval domněnku (tzv. Moorův zákon), že kapacita integrovaných obvodů se každých 12 až 18 měsíců zdvojnásobí. Tento zákon platí do dneška.

Spojené státy, rok 1969, přelomem v té době s ještě neznámým potenciálem do budoucna bylo spuštění vojenské počítačové sítě ARPANET, předchůdce dnešního internetu.

Čtvrtá generace počítačů

Začala v sedmdesátých a osmdesátých letech a trvá do dneška. V roce 1971 byl vynalezen mikroprocesor. Přišla s ním společnost Intel, první procesor byl označen jako Intel 4004. V počítači plní funkci centrální jednotky (CPU – Central Processing Unit), která je centrem celého počítače. Ostatní součástky do ní vysílají různé informace, které vyhodnocuje a řídí potom chod celého počítače.

   Apple II
   IBM PC

Vynález mikroprocesoru umožnil konstrukci skutečně malých, osobních počítačů. V roce 1977 s nimi dosáhli obrovského obchodního úspěchu Steve Wozniak a Steve Jobs, kteřé založili firmu Apple Computers a prodávali stroj Apple II, první předsmontovaný osobní počítač.

V roce 1977 Bill Gates a Paul Allen oficiálně zakládají společnost Microsoft, která je dnes největší společností vyrábějící operační systémy, tzn. programy, pomocí kterých se ovládá počítač. Prvním operačním systémem byl MS-DOS, který byl velkým skokem kupředu ve vývoji počítačů, neboť počítač se již nemusel složitě programovat, ale ovládal se pomocí mnohem jednodušších příkazů. První PC, PC - Personal Computer, s operačním systémem MS-DOS 1.0 uvádí v roce 1981 společnost IBM. Původně sice IBM připravovala vlastní systém, ale nakonec ho nestihla v termínu dokončit. Kdyby se jí to podařilo, dnešní počítačový svět by vypadal zcela jinak. Pro srovnání, rychlost jeho procesoru prvního IBM byla 4,77MHz. Počítač měl velký úspěch, cena 1565$ byla sice dost vysoká, ale reklama a množství kompatibilních programů ji více než vyvážily. V průběhu 80. let se standartu PC podařilo vytlačit všechny konkurenční projekty.

Roku 1983 se začíná používat disketa, která úspěšně nahradila dříve používanou magnetickou pásku.

V roce 1986 National Science Foundation schvaluje investici do páteřní sítě Internetu, obrovské celosvětové sítě, na kterou jsou v dnešní době napojeny už miliony počítačů.

Roku 1991 Tim Bernes-Lee navrhl World Wide Web, systém vzájemně propojených hypertextových dokumentů v síti internet.

   Apple iMac

V současnosti je PC nejrozšířenější počítačovou platformou. V 90. letech se ke svému znovuzrození se probudil i Apple, který uspěl s počítačem iMac, se zcela novým designem. Popularita stolních počítačů Apple je nyní vázána hlavně na trh v USA.

Přelomem v zábavním průmyslu byl rok 1995, kdy byl natočen Příběh hraček, první celovečerní snímek vytvořený plně pomocí počítačů.

Úvahy srovnávájící lidské myšlení a "inteligenci" počítačového softwaru dostaly nový impuls v roce 1997, kdy počítač Deep Blue firmy IBM porazil poprvé v klasické šachové partii mistra světa Garyho Kasparova.

Vývoj počítačů postupuje neustále kupředu. Když v roce 1989 lidé říkali, že nikdy nebude možné zaplnit pevný disk o kapacitě 80 MB, netušili, jak na tom budou za deset let. Stejně jako my nevíme, co se v počítačovém světě stane například za půl roku. Mnoho dřívějších nedosažitelných cílů se už stalo běžnou realitou, některé z nich se zatím jeví jako slepá ulička (ovládání hlasem se nerozšířilo kvůli ztrátě soukromí, trojrozměrný obraz je zajímavý, ale pro běžnou praxi nevyhovuje, zájem o virtuální realitu přes původní rozruch opadl atd.). Počítače dnes zasáhly každou oblast lidské činnosti – vědu, zdravotnictví, armádu, bankovnictví, školství, zábavný průmysl a mnoho dalších. Svou přesností, spolehlivostí a obrovským početním výkonem nahradily v mnoha případech lidi, živé bytosti.

Současnost

Současná technologie počítá s využitím informačních technologií prakticky všude. Procesor dnes může mít vedle počítačů a mobilních telefonů také např. pračka nebo kotel na vodu. Není jednoduché předvídat, kam a jak se počítačová technologie bude vyvíjet a o jakou podobu počítače bude za pár let největší zájem. Současný trend rozlišuje počítače pro domácí práci a na cesty:

   Apple iPhone 3G S

- Smartphone
tj. chytrý telefon s dostatečným výkonem a s vlastním operačním systémem, který umožňuje instalaci nejrůznějších aplikací. Výhodou je pohodlný přístup na internet. Komerčně nejúspěšnější je pravděpodobně řada Apple iPhone.

+   internet i oblíbené aplikace kdykoliv a kdekoliv

-   malá obrazovka, omezené možnosti psaní





   Intel

- MID
tj. Mobile Internet Device, přístroj s velkým displejem umožňujícím pohodlný internet. Úsporný provoz s desítkami hodin výdrže na baterie a značné investice do vývoje předurčují tuto platformu jako ideální výhled do budoucna.

+   dlouhá výdrž kombinovaná s plnohodnotným internetem

-   vysoká cena, slabší možnosti psaní





   HAL3000 Platinum II Z37S

- Minibook
tj. vysoká mobilita tohoto přístroje byla vykoupena o něco horší ergonomií vyplývající z malých rozměrů 13,3'' na úhlopříčku. Tyto přístroje zřejmě nikdy nenahradí klasické notebooky, jsou spíše brány jako doplňková, pohotovostní varianta běžného laptopu či PC.

+   cena, mobilita, plnohodnotný internet

-   nižší ergonomie než notebook, mnoho kompromisů





   Lenovo ThinkPad R61i

- Notebook
tj. přenosný počítač s úhlopříčkou o velikosti 15,4''. Dlouhou dobu určoval samostatnou kategorii, nyní se stal jakousi střední cestou mezi přenosnými počítači, neboť nedisponuje ani takovou mobilitou jako minibooky, ani výkonem jako DRT. Na druhou stranu může být chápán jako velmi univerzální, jeho parametry jsou ve všech hlediscích solidní. Největším problémem je výdrž baterií, která je navíc nepřímo úměrná růstu výkonu a omezování hmotnosti (cca 3kg pro přístroj a 0,5 kg pro článek).

+   přenosnost, plnohodnotné počítačové funkce

-   oproti stolnímu počítači vyšší cena a nižší ergonomie


   DRT

- DRT
tj. Desk-Top Replacement, je se svými 17'' až 20'' větší než klasický notebook. Nabízí výkon srovnatelný se stolním počítačem, avšak vykoupený vyšší cenou a oproti notebookům samozřejmě i větší hmotnost (až 6 kg).

+   výkon, přenosnost, design

-   vysoká cena, výkon menší než u špičkových pc





   Apple

- Počítač v monitoru
platforma oblíbená u společností Apple, Dell nebo HP. Obvykle nenáročná varianta pro kancelář nebo domácnost.

+   design, úspora místa

-   vysoká cena (Apple, Dell), obecně nižší výkon







  

- Nettop
platforma s podobným vývojem jako předchozí varianta, průkopníkem byl opět Apple s počítačem Mac Mini.

+   úspora místa

-   nižší výkon, málo konektorů







   Acer Aspire G7700 Predator

- Stolní počítač
má ze všech pracovních platforem nejpříznivější poměr cena/výkon. Nabízí navíc širokou konfiguraci sestavy.

+   cena, maximální výkon, možnost konfigurace, upgradu

-   nepřenosnost, prostorová náročnost, spotřeba







   Playstation 3

- Herní konzole
ideální herní řešení, např. Sony Playstation 3, Microsoft Xbox360 nebo Nintendo Wii.

+   jednoduchost instalace a provozu

-   jednostranné využití