Fotoshow

Provence
Francie

pravoslavné kostely
Gruzie

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Hardware - komponenty

Case (Skříň)

   case SHARKOON Rebel 9 SPECIAL Edition, ATX

Case, neboli skříň, je důležitá součást počítače, avšak není nezbytná. Slouží k mechanickému upevnění všech ostatních vnitřních dílů a částí počítače. Chrání vnitřní komponenty počítače před poškozením. V některých případech i pomáhá k lepšímu chlazení sestavy díky proudění vzduchu. Každá skříň obsahuje místo pro zdroj, pozice pro upevnění základní desky, otvory v zadní stěně pro vstupní a výstupní konektory, ovládací prvky (tlačítko power, reset), indikační prvky (LED diody), vhodný je i dostatečný počet rozšiřujících konektorů (USB) na čelním panelu skříně.

Skříně se vyrábějí v rozličných velikostech vyhotoveních a pro různé typy základních desek. Z hlediska použití se skříně dělí na dva základní typy – skříně umístěné "naležato" označované jako desktop, nebo "nastojato", tzv. tower. Výhodou typu desktop je přirozené chlazení všech komponent připojených ve svislé poloze. Avšak rozšířenější je typ tower, který pojme větší množství disků či mechanik a právě počtet úložných šachet pro mechaniky vymezuje case označované např. jako miditower (4 pozice) nebo bigtower (pro servery).

PSU (Zdroj)

Zdroj je komponenta, která zajišťuje napájení celé počítačové sestavy. S rostoucím příkonem počítačů je standartem 350W až 500W zdroj s množstvím SATA a PCIe napájecích konektorů.

Motherboard (Základní deska)

   Gigabyte EX58-UD3R X58 s1366, DDR3, SATA2,
GLAN, PCIE2.0, 1394, ATX

Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součástky počítače do fungujícího celku a poskytnout jim elektrické napájení. Prvotní komponentou je čipset, tj. jeden a nebo dva čipy řídící desku prostřednictvím sběrnice. Základní deska umožňuje zapojení procesoru a operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo pomocí kabelů. Dnes je standartem slot označovaný jako PCI Express, na rozdíl od dřívějších je univerzální a umožňuje připojit každý standardní typ přídavných karet, tj. grafické, zvukové, siťové atd.

Jestliže hlavním účelem základní desky je propojení a řízení dalších komponent, pak se tato připojení realizují pomocí tzv. konektorů. Mohou být

- interní, (pro zařízení uvnitř počítačové skříně), tj. IDE, SATA, FLOPPY, napájecí konektory atd.

- externí, (nachází se na zadním panelu základní desky), tj. USB, PS/2, Firewire, D-SUB (VGA), DVI, audio, LAN atd.

Na základní desce je dále umístěna energeticky nezávislá paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače hned po spuštění.

Mezi nejznámnější výrobce základních desek patří Asus, Gigabyte, Intel, MSI atd.

CPU (Procesor)

   Intel Core i7 3,06GHz (8MB/4,8GT/s) LGA1366

Procesor lze chápat jako srdce nebo motor počítače, proto jeho zkratka také vznikla z anglického „Central Processing Unit“. Důležité je slovo centrální. Procesor úzce spolupracuje s pamětí, čte z ní instrukce a na jejich základě vykonává program. Zásadním parametrem procesoru je frekvence práce jeho jádra, tj. kolik milionů či miliard instrukcí je procesor schopen vykonat za sekundu. Procesory jsou podstatně rychlejší než externí operační paměť, takže reálný výkon značně závisí také na rychlosti a šířce externí paměti a na velikosti tzv. vyrovnávacích pamětí cache uvnitř procesoru (ta bývá několikaúrovňová, cache s nejrychlejším přístupem označovaná jako Level 1 se pohybuje v rozmezí 32-128 kB na jádro, další Level 2 má nyní 256kb-8MB na jádro a Level 3 cache má velikost 2-6MB).

Dnešní osobní počítače používají až na výjimky v řádu procent procesory od výrobců AMD a Intel. Již více než jedno desetiletí nejsou procesory obou značek v osobních počítačích záměnné, tj. každý má svou specifickou patici na základní desce označovanou též jako socket. Dnešní procesory se proto obvykle dělí podle patic, přičemž doba trvání výroby těchto řad je stále kratší.

RAM (Operační paměť)

   DIMM DDR3 1024MB 1333MHz Kingston

RAM (Random-Access Memory) je paměť s možností zápisu i čtení z libovolného místa a je nutnou součástí každého počítače. Veškerá její činnost je řízena programy, které se při běhu do paměti nahrají a za běhu sem ukládají informace a výsledky procesů z CPU. RAM také slouží jako odkladiště pro systémové procesy operačního systému. Data nahraná v paměti RAM jsou ihned k dispozici díky téměř nulové přístupové době. Paměť je energeticky závislá a po vypnutí počítače se celá maže.

V současnosti se používají paměti typu DDR2 a DDR3. Nejznámnější výrobci paměťových modulů jsou např. Corsair, Kingston, Samsung nebo Transcend.

Graphic card (Grafická karta)

   MSI N260GTX Lighting Black Edition,
paměť 1792MB DDR3, výstup DVI, HDMI,
AirForce panel, sběrnice PCIE2.0

Grafická karta se stará o grafický výstup na monitor, TV obrazovku, dataprojektor atd.

Je to komponenta s vysokou dynamikou vývoje a mnohdy i s vysokou cenou. Většina uživatelů vystačí s levnější grafickou kartou, do kanceláří a na nenáročný domácí počítač dokonce stačí grafika integrovaná (součást čipsetu základní desky). Pro hráče her už je zapotřebí výkonná karta připojená do slotu na desce. K tomuto účelu je dnes nejběžnější PCI-Express x16 slot, ale časté je i staré připojení AGP. Jako výstup se používá buď staré VGA připojení (analogové, zpravidla modrá koncovka používaná pro monitory CRT), nebo DVI (digitální grafický výstup používaný většinou LCD panelů).

Nejznámnější výrobci grafických čipů jsou nVidia, ATi (dnes součástí firmy AMD) a Intel (jen integrované čipy přímo na desce).

HDD (Pevný disk)

   WD CAVIAR GREEN WD2002FYPS 2TB SATAII/300
64MB 7200rpm

Pevný disk je součást PC, na níž se ukládají data pomocí magnetického záznamu. Disk obsahuje kovové nebo skleněné desky - tzv. plotny pokryté tenkou, magneticky citlivou vrstvou. Plotny se při práci s daty rychle otáčejí, obvykle rotují rychlostí 7 200 ot/min. Čtení a zápis dat na magnetickou vrstvu zajišťuje čtecí a zápisová hlava. Data jsou na povrchu pevného disku organizována do soustředných kružnic zvaných stopy, každá stopa je navíc rozdějena na sektory.

Pro připojení pevných disků k počítači jsou používána tzv. rozhraní, standartem je SATA II s teoretickou přenosovou rychlostí 300 MB/s. Pro zrychlení práce samotného disku má každý HDD navíc tzv. Vyrovnávací paměť. Využívá se toho, že při požadavku načtení některého ze sektorů stopy, se nahraje stopa celá a uloží se do vyrovnávací paměti. Požadavek na jiný vektor této stopy bude zpracován a vyřízen nikoliv čtením pevného disku, ale pouze této vyrovnávací paměti.

Hard disk mechanickou, tedy i velice náchylnou součástí počítače. To platí především v zapnutém stavu, když se plotny točí. I přes odlišné technologie vývoj klasických plotnových disků jde stále rychle dopředu a tak se i dnes setkáváme i s 2TB disky.

Nejznámnější výrobci pevných disků jsou Hitachi, Samsung, Seagate, Western Digital aj.

Optická mechanika

   BLU-RAY Writer LG GGW-H20L
BD-R/DVD±R/±RW/RAM/LS SATA

CD-ROM (pozn: ROM - Read Only Memory, tedy jen pro čtení bez možnosti zápisu) médium vznikalo původně jako audio nosič a jeho autory byly firmy Philips a Sony. Mechaniky CD-R (Compact Disk - Recordable) jsou zařízení, jež dovolují provedení záznamu na disk CD-R, který je potom čitelný v běžné CD-ROM mechanice. Kapacita těchto disků se ustálila na 700 MB programů a dat. Mechaniky CD-RW (Copmact Disk - Rewritable) jsou určeny k záznamu nejen na disky CD-R, ale také pro záznam na speciální disky CD-RW. CD-RW disky dovolují na rozdíl od CD-R disků, aby záznam byl přemazán a proveden znovu.

Klasický lisovaný disk (např. s audionahrávkou) se skládá jen z ochranné vrstvy a substrátu. Disk CD-R má navíc mezi reflexní vrstvou a substrátem záznamovou vrstvu z fotosenzitivního barviva. Aby laser zapisoval opravdu na správná místa, je v substrátu vytvořena vodící drážka ve tvaru spirály, která jde od vnějšího okraje disku po kraj vnitřní. Zápis dat se uskuteční tak, že laser jede po drážce a zahřívá barvivo, které v místě působení laseru mění své fyzikální vlastnosti a vytváří miniaturní stopu podobnou pitům na lisovaném CD. Disky CD-RW mají místo záznamové vrstvy barviva krystalickou hmotu, která je směsí stříbra, india antimonu a telluru. Záznam tu spočívá ve změně struktury materiálu z krystalické do amorfní formy. Zahřeje-li se hmota laserem na určitou teplotu a poté ochladí, získává krystalickou strukturu. Je-li však zahřátá na teplotu vyšší, vrací se do svého původního amorfního (tedy nestrukturovaného) stavu. Krystalické oblasti umožňují odrážet laserový paprsek, nekrystalické ho však pohlcují.

DVD (Digital Versatile Disc) rozvíjí technologii CD. Má stejný průměr i tloušťku, užívá stejný bezkontaktní způsob čtení dat laserovým paprskem. Velikost záznamových prohlubní (pitů) je však mnohem menší, navíc další zhuštění záznamu dat bylo dosaženo rúznou hloubkou jednotlivých pitů ve stopě. V důsledku konkurenčního boje jednotlivých výrobců se neustálil jeden DVD formát, ale existuje trojice různých, tj. DVD-RAM, DVD-RW a DVD+RW.

HD-DVD je novým připravovaným standardem využívajícím jemnější modrý laser poskytující větší kapacitu média. Mimo HD-DVD se vyvíjí i Blue-Ray disk se stejnou technologií, ale vzájemně jsou nekompatibilní. Větší podporu měl HD-DVD, jeho kapacita je 15 GB pro jednovrstvý disk, 30 GB pro dvouvrstvý a 20 GB pro přepisovatelný disk. Hlavními propagátory HD-DVD jsou firmy NEC a Toshiba, v nové válce standardů o DVD s modrým laserem se buduje na straně Blue-Ray silnější konkurence sestavená z řady věhlasných firem, jako jsou Sony, Philips, Samsung, Hitachi, Hewlett-Packard nebo Dell.

Sound card (Zvuková karta)

Zvuková karta bývá většinou přímo na desce v podobě zvukového čipu a vývodu na výstupy a vstupy. Pro lepší zvukový výkon se používají přídavné karty zapojené do PCI, PCI Express x1, případně do USB.

Další přídavné karty, příslušenství a doplňky

Jako další karty lze zapojit televizní karty, přídavné řadiče SATA, USB, FireWire atd. Dávno pryč jsou doby, kdy všechny počítače měly všechny stejně nepřitažlivou šedivou barvu. Co začalo snahou o co nejpřitažlivější case, pokračuje dalšími prvky oživujícími vzhled počítače. Mnoho uživatelů neváhá svoje PC vylepšit neony, světelnými efekty na chladičích i jiných komponentách, dokonce i na kabeláži. Stejně široké možnosti platí i pro výběr příslušenství, tj. polohovacího zařízení, reproduktorů atd.


Hardware - periferie

Periferie, neboli příslušenství, jsou všechna zařízení, která funkčně na počítač navazují nebo rozšiřují jeho funkce. Pokud bychom odpojili myš, klávesnici nebo monitor, počítač by dále vykonával zadanou úlohu, nyní bez zásahu uživatele. Do široké skupiny periferních zařízení patří také tiskárny, scannery, digitální fotoaparáty a kamery, externí pevné disky či USB flash disky, reproduktory, k PC mohu dále připojit např. televizní tuner, modem, mobilní telefon atd.

   mikro USB, mini USB, USB typ B, 2x USB typ A

Většina periferií se k počítači připojuje prostřednictvím konektoru USB (Universal Serial Bus), který je jednak dostatečně rychlý a navíc umožňuje připojení či odpojení zařízení bez nutnosti vypnutí počítače nebo restartu.Monitor

V relativně nedávné době byly ještě rozšířené staré CRT monitory, avšak dnes je již definitivně vytlačily ploché displeje. Tyto displeje se během vývoje potýkaly s řadou problémů, např. pomalá obnovovací frekvence, výrobní vady, slabý kontrast, malý zorný úhel pohledu na obraz, špatné zobrazení černé barvy atd. Odtud se také na trhu objevilo více různých konkurenčních technologií. Po prvních nedokonalých LCD (Liquid Crystal Displays) displejích znamenala průlom technologie TFT (Thin Film Tranzistor).

Stejnou změnu, jako byl přechod od CRT k LCD, zaznamenal i systém připojení monitoru. Analogový konektor D-SUB (VGA) byl vystřídán digitálním DVI.

Základními parametry monitorů jsou úhlopříčka udávaná v palcích (17", 19", 21" , 23") a s ní související rozlišení, tj. počet obrazových bodů ve vodorovném a svislém směru obrazovky (pro 17" 1024x768, pro 19" 1280x1024, pro 21" 1600x1200 obrazových bodů). Z hlediska stability obrazu je nejdůležitější tzv. obnovovací frekvence (např. 75Hz), tj. kolikrát se překreslí (obnoví) obraz za dobu 1s.


Monitory, stejně jako např. grafický počítačový software, pracují s tzv. barevným modelem RBG. Jeho parametry jsou tři základní barvy aditivního (součtového) míchaní barev, tj. Red (červená), Green (zelená), Blue (modrá). Z těchto tří primárních barev se vytváří většina barev viditelného spektra. Nesvítí-li žádná primární barva, je výsledná barva černá. Svítí-li všechny maximální intenzitou je výslednou barvou bílá. Odstíny šedi vznikají tak, že všechny tři primární barvy mají stejné hodnoty.

Mezi nejznámější výrobce monitorů v současné době patří Asus, Dell, EIZO, HP, LG, Philips, Samsung, Sony atd.

Tiskárna

- jehličkové tiskárny – nejstarší, fungují podobně jako psací stroj. Celé znaky jsou sestavovány z jednotlivých bodů. Papír je přetáčen přes válec, podél tiskového válce se pohybuje tisková hlava s jehličkami (9 nebo 24). I přes svou zastaralost se stále používají, neboť někde jejich kvalita tisku dostačuje a mají téměř nulové provozní náklady (výpisy z účtů, pokladny atd.).

- inkoustové tiskárny – lze je použít pro tisk barevné obrázků kvalitou srovnatelných s fotografií (tzv. fototiskárny). V tiskové hlavě se nacházejí miniaturní trysky provádějící nástřik mikrokapek inkoustu na papír. Nástřikem mikrokapek základních barev z inkoustového zásobníku (tzv. cartridge) se vytváří tiskový bod s různou barvou (vnímáno lidským okem). Zvláště pro zmíněné fototiskárny je důležitým parametrem dpi (Dots Per Inch), tj. představuje počet bodů, které je tiskárna schopna vytisknout na jeden palec.


Princip barevného tisku funguje podle modelu CMY, CMYK. Model CMY, tj. Cyan (azurová), Magenta (fialová), Yellow (žlutá), je založený na rozdílovém míchání barev. Model CMYK je pro praxi rozšířený o černou barvu, neboť ta se z předchozích tří míchá velmi nehospodárně.
- laserové tiskárny – zatímco jehličkové a inkoustové tiskárny načítají data postupně a průběžně tisknou, laserové tiskárny mají mezipaměť, kde se sestaví celá jedna stránka najednou. Když je stránka zkompletována, vytiskne se.

Princip tisku spočívá v tom, že perfektně zaostřený laserový paprsek vykresluje obrázek na světlocitlivém válci. Na povrch tohoto válce se pak napráší jemný grafirový prášek (toner), který se uchytí jen na předtím osvětlených místech. Válec s uchyceným tonerem se obtiskne na papír a toner se nakonec na papíru tepelně fixuje, zažehlí. Vývoj realizace tohoto postupu byl obtížný, problémem bylo vyvinout laser s optikou schopnou vykreslit dostatečně jemně a rychle obraz, a k těmto dílům řídící elektroniku. Ostatní části (toner, posun papíru a zapékací pec) již takovým problémem nebyly, protože jsou podobné jako v kopírkách.

Mezi nejznámější výrobce tiskáren v současné době patří Canon, HP, Konica-Minolta, Lexmark, OKI, Samsung, Xerox atd.

Scanner

Scanner je zařízení, které slouží ke snímání tištěné předlohy do počítače. Princip této digitalizace je jednoduchý. Pod předlohou na skleněné ploše scanneru se rovnoměrně pohybuje světelný zdroj. Světlo vyzařované zdrojem projde sklem a odrazí se od obrazové předlohy. Světlá plocha odráží více světla, tmavá pak méně. Toto odražené světlo se pak soustavou zrcadel dopraví na detektory CCD, což je zařízení proměňující světlo na elektrický proud, jehož intenzita odpovídá množství odraženého světla.

Základními parametry scannerů jsou rozlišení (počet bodů, jež je skener schopen rozpoznat na jednom palci), barevná hloubka (počet bitů vyčleněných pro uložení barevné informace o jednom každém bodu, např. 24, 30, 36 atd.), dále doplňující funkce, např. schopnost snímat negativy či diapozitivy atd. Jedná se o základní vstupní zařízení pro práci s rastrovou grafikou.

Digitální fotoaparát

Tradiční výrobcí fotoaparátů na kinofilm před časem přesedlali na výrobu digitálních fotoaparátů. Obrovská komerční úspěšnost těchto přístrojů navíc přivedla k jejich vývoji i firmy, které se nikdy nespecializovaly na optiku, ale zabývaly se jen elektronikou. Mezi nejvýznamnější výrobce patří Canon, Kodak, Leica, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung, Sony atd.