Fotoshow

Elbrus (5642 m)
Rusko

klášter, Solovecké ost.
Rusko

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Hardware - periferie

Periferie, neboli příslušenství, jsou všechna zařízení, která funkčně na počítač navazují nebo rozšiřují jeho funkce. Pokud bychom odpojili myš, klávesnici nebo monitor, počítač by dále vykonával zadanou úlohu, nyní bez zásahu uživatele. Do široké skupiny periferních zařízení patří také tiskárny, scannery, digitální fotoaparáty a kamery, externí pevné disky či USB flash disky, reproduktory, k PC mohu dále připojit např. televizní tuner, modem, mobilní telefon atd.

   mikro USB, mini USB, USB typ B, 2x USB typ A

Většina periferií se k počítači připojuje prostřednictvím konektoru USB (Universal Serial Bus), který je jednak dostatečně rychlý a navíc umožňuje připojení či odpojení zařízení bez nutnosti vypnutí počítače nebo restartu.Monitor

V relativně nedávné době byly ještě rozšířené staré CRT monitory, avšak dnes je již definitivně vytlačily ploché displeje. Tyto displeje se během vývoje potýkaly s řadou problémů, např. pomalá obnovovací frekvence, výrobní vady, slabý kontrast, malý zorný úhel pohledu na obraz, špatné zobrazení černé barvy atd. Odtud se také na trhu objevilo více různých konkurenčních technologií. Po prvních nedokonalých LCD (Liquid Crystal Displays) displejích znamenala průlom technologie TFT (Thin Film Tranzistor).

Stejnou změnu, jako byl přechod od CRT k LCD, zaznamenal i systém připojení monitoru. Analogový konektor D-SUB (VGA) byl vystřídán digitálním DVI.

Základními parametry monitorů jsou úhlopříčka udávaná v palcích (17", 19", 21" , 23") a s ní související rozlišení, tj. počet obrazových bodů ve vodorovném a svislém směru obrazovky (pro 17" 1024x768, pro 19" 1280x1024, pro 21" 1600x1200 obrazových bodů). Z hlediska stability obrazu je nejdůležitější tzv. obnovovací frekvence (např. 75Hz), tj. kolikrát se překreslí (obnoví) obraz za dobu 1s.


Monitory, stejně jako např. grafický počítačový software, pracují s tzv. barevným modelem RBG. Jeho parametry jsou tři základní barvy aditivního (součtového) míchaní barev, tj. Red (červená), Green (zelená), Blue (modrá). Z těchto tří primárních barev se vytváří většina barev viditelného spektra. Nesvítí-li žádná primární barva, je výsledná barva černá. Svítí-li všechny maximální intenzitou je výslednou barvou bílá. Odstíny šedi vznikají tak, že všechny tři primární barvy mají stejné hodnoty.

Mezi nejznámější výrobce monitorů v současné době patří Asus, Dell, EIZO, HP, LG, Philips, Samsung, Sony atd.

Tiskárna

- jehličkové tiskárny – nejstarší, fungují podobně jako psací stroj. Celé znaky jsou sestavovány z jednotlivých bodů. Papír je přetáčen přes válec, podél tiskového válce se pohybuje tisková hlava s jehličkami (9 nebo 24). I přes svou zastaralost se stále používají, neboť někde jejich kvalita tisku dostačuje a mají téměř nulové provozní náklady (výpisy z účtů, pokladny atd.).

- inkoustové tiskárny – lze je použít pro tisk barevné obrázků kvalitou srovnatelných s fotografií (tzv. fototiskárny). V tiskové hlavě se nacházejí miniaturní trysky provádějící nástřik mikrokapek inkoustu na papír. Nástřikem mikrokapek základních barev z inkoustového zásobníku (tzv. cartridge) se vytváří tiskový bod s různou barvou (vnímáno lidským okem). Zvláště pro zmíněné fototiskárny je důležitým parametrem dpi (Dots Per Inch), tj. představuje počet bodů, které je tiskárna schopna vytisknout na jeden palec.


Princip barevného tisku funguje podle modelu CMY, CMYK. Model CMY, tj. Cyan (azurová), Magenta (fialová), Yellow (žlutá), je založený na rozdílovém míchání barev. Model CMYK je pro praxi rozšířený o černou barvu, neboť ta se z předchozích tří míchá velmi nehospodárně.
- laserové tiskárny – zatímco jehličkové a inkoustové tiskárny načítají data postupně a průběžně tisknou, laserové tiskárny mají mezipaměť, kde se sestaví celá jedna stránka najednou. Když je stránka zkompletována, vytiskne se.

Princip tisku spočívá v tom, že perfektně zaostřený laserový paprsek vykresluje obrázek na světlocitlivém válci. Na povrch tohoto válce se pak napráší jemný grafirový prášek (toner), který se uchytí jen na předtím osvětlených místech. Válec s uchyceným tonerem se obtiskne na papír a toner se nakonec na papíru tepelně fixuje, zažehlí. Vývoj realizace tohoto postupu byl obtížný, problémem bylo vyvinout laser s optikou schopnou vykreslit dostatečně jemně a rychle obraz, a k těmto dílům řídící elektroniku. Ostatní části (toner, posun papíru a zapékací pec) již takovým problémem nebyly, protože jsou podobné jako v kopírkách.

Mezi nejznámější výrobce tiskáren v současné době patří Canon, HP, Konica-Minolta, Lexmark, OKI, Samsung, Xerox atd.

Scanner

Scanner je zařízení, které slouží ke snímání tištěné předlohy do počítače. Princip této digitalizace je jednoduchý. Pod předlohou na skleněné ploše scanneru se rovnoměrně pohybuje světelný zdroj. Světlo vyzařované zdrojem projde sklem a odrazí se od obrazové předlohy. Světlá plocha odráží více světla, tmavá pak méně. Toto odražené světlo se pak soustavou zrcadel dopraví na detektory CCD, což je zařízení proměňující světlo na elektrický proud, jehož intenzita odpovídá množství odraženého světla.

Základními parametry scannerů jsou rozlišení (počet bodů, jež je skener schopen rozpoznat na jednom palci), barevná hloubka (počet bitů vyčleněných pro uložení barevné informace o jednom každém bodu, např. 24, 30, 36 atd.), dále doplňující funkce, např. schopnost snímat negativy či diapozitivy atd. Jedná se o základní vstupní zařízení pro práci s rastrovou grafikou.

Digitální fotoaparát

Tradiční výrobcí fotoaparátů na kinofilm před časem přesedlali na výrobu digitálních fotoaparátů. Obrovská komerční úspěšnost těchto přístrojů navíc přivedla k jejich vývoji i firmy, které se nikdy nespecializovaly na optiku, ale zabývaly se jen elektronikou. Mezi nejvýznamnější výrobce patří Canon, Kodak, Leica, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung, Sony atd.