Fotoshow

Aconcagua (6960 m)
Argentina, Chile

vodopády Iguazu
Brazílie

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Software

Software je programové vybavení počítače. Jde o programy, které umožňují hardware co nejlépe využít. Komunikace s počítačem na úrovni dvojkové soustavy, tj. 0 a 1, je pro běžného člověka zcela nemožná. Proto výrobci s hardwarem dodávají i software. Jde o sprostředkovatele mezi hardwarem a člověkem. Software v počítači nenajdeme jen na pevném disku, disponuje jím např. i základní deska, resp. její základní komunikační prostředek BIOS. Z hlediska účelu software zahrnuje aplikační software (pracuje s ním uživatel), operační systém (zajišťuje běh programů) a další, tj. knihovny, BIOS, firmware apod.

Základní skupinou je tedy systémový software, který umožňuje efektivní používání počítače. Patří sem firmware, což je software obsažený v hardwaru a samozřejmě také operační systém, který spravuje počítač, kontroluje činnost hardwaru, vytváří prostředí pro programy. Inicializuje se vždy, kdy spustíme nebo restartujeme počítač. Nejznámější operační systémy jsou MS DOS, WINDOWS, UNIX, Linux, Nowell Netware. Naopak aplikační software přímo umožňuje uživateli vykonávat nějakou konkrétní činnost.

Dalším specifickým odvětvím softwaru jsou programovací jazyky. Tyto programy umožňují uživateli vytvářet vlastní programy. Součástí programovacího jazyka je tzv.prekladač (kompilátor). Operační systém si překladač uloží do operační paměti a podle něj s programovacím jazykem pracuje. Mezi známé programovací jazyky patří např. Turbo Pascal, Visual C++, Visual Basic, C++ Builder, Borland Delphi, Java, FoxPro atd.

Jako finální a nejčetnější skupinu programů lze označit aplikační software. Zahrnuje všechny oblasti využití počítače. Základem je tvorba či úprava souboru, tj. editace:

- textové editory – umožňují vytvářet a formátovať texty, doplnit je o další doplňkové funkce. Nejtriviálnější (a velmi používaný) je NotePad, dále WordPad, MS Word, Open Office Writer. Patří sem i tzv. DTP (Desk Top Publishing), tj. tvorba knih na počítači, pro profesionální úpravu textů pro polygrafii.

- grafické editory – pro kreslení obrázků a editaci fotografií. Pro fotky a jiné bitmapové soubory se používají z široké nabídky programů např. Adobe Photoshop, Paint Shop Pro, PhotoPlus, Gimp, ... , vektorová grafika se edituje v aplikacích Corel Draw, Adobe Illustrator, Zoner Callisto, .... Populární formát gif pro grafické animace lze editovat v Active GIF Creator, CoffeeCup GIF Animator, KoolMoves, Easy GIF Animator, Zoner Gif Animator, ... .

- tabulkové editory – umožňují sestavit libovolnou tabulku, graf. Umožňují vytvářet přehledy, kalkulace, matematické, výpočty ... Nejznámnější je MS Excel či jeho bezplatná alternativa Open Office Calc.

- databázové editory – programy pro správu databází, např. MS Access.

- kancelářské balíky – MS Office, 602Pro PC Suite, Star Office, OpenOffice.

- 3D modelování, projekce – od běžného softwaru až po profesionální nástroje pro konstruktéry, stavaře, architekty, tj. od 3D Studio Max, TrueSpace, Blender, 3D Canvas až po AutoCad, ArchiCad, ... .

- programy pro tvorbu www stránek - tj. FirstPage, FrontPage, Flash, Macromedia Dreamweaver, CoffeeCup HTML Editor, Golden HTML Editor, avšak nejužitečnější je stále starý dobrý NotePad:-)

- video editory – programy pro editaci a konverzi digitálních videozáznamů. Součástí instalace Windows je Movie Maker, Adobe Premier, Media Studio, Ulead VideoStudio, MovieXone, ... .

- zvukové editory – programy pro práci se zvukovou stopou, konverze formátů, tvorba hudby. Z mnoha různých např. CDex, Acoustica, Ace of WAV, Audiograbber, Melody Assistant, WinKaraoke Creator... .

Typickým softwarem vyhledávaným širokou základnou uživatelů výpočetní techniky jsou tzv. prohlížeče, event. ostatní aplikace:

- správci souborů - programy, které poskytují komfort při práci s disky a s adresáři. Vedle windowsovského Průzkumníku to jsou hlavně oblíbené aplikace Total Commander event. Salamander, FAR, MS Explorer, WIN NC, ... .

- programy pro komprimaci, archivaci dat – změní strukturu kódu souboru za účelem zmenšení jeho velikosti na disku, soubor se tzv. "zabalí", bez tohoto archivátoru pak ovšem nelze spustit. Tyto programy se také často používají pro zkomprimování více souborů do jedné souborové přílohy před odesláním elektronickou poštou. Známé jsou programy Win RAR, Win ZIP, ARJ, Win ACE, jejich funkci někdy přebírají i komfortnější souboroví správci, např. Total Commander, často rozšířené utilitami o další formáty těchto archivů.

- hudební přehrávače – kvanta a kvanta programů, mezi nimiž pravděpodobně vévodí WinAmp, dále např. MusicMatch JukeBox, MidiPlus, DJ Mix Lite, Digital RAMP... .

- video a multimedia – přehrávače videa, jako např. Windows Media Player, DivX Player, MicroDVD, BSPlayer, DirectDVD, QuickTime, a mnoho dalších ...

- grafické prohlížeče – rychlé prohlížení fotek. Dlouhodobě nejznámnější ACD See, dále Zoner Photo Studio, AD Picture Viewer, PhotoPlayer, Ulead Photo Explorer, CompuShow a mnoho dalších ... .

- on-line prohlížeče – programy pro surfování po webu, tj. MS Internet Explorer, Netscape navigator, Mozilla, Opera, Digital Navigator.

- off-line prohlížeče – programy na stahování celých webových stránek i s odkazy pro jejich off-line prohlížení, tedy Offline Explorer, Offline Commander, SuperBot, Website Extractor, BlackWidow.

- download manažery – programy pro stahování souborů z Internetu, jako např: FlashGet, GetRight, Go!Zilla, LeechGet, Internet Download Manager.

- programy pro elektronickou komunikaci – rychlá komunikace na Internetu, tedy ICQ, IRC, Vista, Yahoo Messenger, AOL, pro práci s elektronickou poštou Outlook, Outlook express.

- vypalovací programy – Nero, CloneCD, Audio CD Maker, WinOnCD, pozor na autorská práva a licence!

- antiviry – skupina programů, které vyhledávají, případně odstraňují počítačové viry z diskového média. Např. Virus SCAN, Nod32, AVG, RAV, Norton antivirus, McAfee, Panda antivirus, Dr. Solomon.

- programy poškozující software a hardware – viry, trojské koně, červy. Např. Michelangelo, I love you, One Half.

- utility – pomůcky, drobnější programy sloužící k vyladění, otpimalizaci počítače. Patří sem i diagnostické a testovací úlohy pro monitoring stavu hardwaru a softwaru v počítači.

- výukové a informační programy – slovníky (PC Translator, Lexicon), mapy (Europe Routing City Map), cestovní příručky (Elis), encyklopedie (EnCarta, Wourld Atlas) ... .

- hry – no comment:-)