Fotoshow

Jostedalsbreen
Norsko

St. Helens (2950 m)
USA

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Softwarové licence

Licence lze v zásadě rozdělit podle několika kritérií. Prvním z nich je snaha autorů zviditelnit se na trhu počítačového softwaru. Dalším hlediskem je potřeba vydělat peníze na tvorbu dalších aplikací. Takovým dobrým příkladem je Microsoft. Licence jsou zde také hlavně proto, aby ochránili autorská práva a nebylo možné vydávat cizí produkty za své nebo za ně získávat peníze. Taková činnost je považována u některých licencí za kriminální. Vždy je dobré přečíst si při instalaci programu licenční ujednání než ho odsouhlasíte. Zde je přehled nejrozšířenějších licencí:

Free software, nově Open source software, Public domain

Software s otevřeným zdrojovým kódem. Deklaruje svobodu používat jej za jakýmkoliv účelem, dále možnost přizpůsobit kód svým potřebám, redistribuovat kopie programu. Povoleno je i vylepšovat program a zveřejňovat zlepšení, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita.

Z hlediska bezpečnostních děr v software je otevřenost kódu dvojsečná zbraň. Chyby v programech může hledat mnohem širší skupina lidí (nebo i automatických pomůcek) a je proto naděje, že se snáze opraví. Na druhou stranu zranitelnosti mohou snáze najít i útočníci. V současném paradigmatu informační bezpečnosti full disclosure se ovšem považuje za obecně výhodnější, když jsou informace dostupné všem, i za tu cenu, že jsou dostupné útočníkům. Alespoň u populárních programů s velkou základnou uživatelů a vývojářů lze předpokládat, že „uživatelská“ strana má výrazně větší prostředky (především více času kvalifikovaných lidí) než cracker. Nespornou výhodou otevřeného zdrojového kódu je ohromné ztížení možnosti propašování zadních vrátek a trojských koní.

Freeware

Forma distribuce software, která ponechává autorovi autorská práva, ale volně zpřístupňuje plně funkční software ostatním bez poplatků. Software by neměl být prodáván či šířen za úplatu, nesmí být pozměňován, autor může také omezit způsob použití. Autoři poskytují software pod touto licencí většinou pro vlastní uspokojení, prosazení pokrokového nápadu či prostě pro dobro všech.

Adware

Užívání software šířeného pod touto licencí je bezplatné, ale v programu se zobrazuje reklama, ze které je jeho vývoj placen. Odstranění reklamy je nemožné a ani není v souladu s licencí. Reklama bývá většinou stahována z Internetu.

Demo

Program slouží pouze k předvedení schopností daného produktu, ne však k jeho plnému nasazení. Je pravděpodobné, že bude nějakým způsobem omezena funkčnost produktu, např. ukládání, zobrazování nebo zpracování. Často také bývá omezena časově. Zvyklostí bývá označovat funkčně omezenou verzi Demo a časově omezenou verzi Trial.

Trial

Jedná se o komerční software, u kterého je časově omezena určitá funkce např. ukládání, tisk apod. Smyslem této licence je umožnit potencionálnímu zájemci si vyzkoušet ovladání programu a různých funkci před zakoupením plné verze.

Shareware

Produkty jsou pod touto licencí šířeny zdarma. Autor obvykle požaduje zaplacení malé částky až v případě, kdy se uživateli produkt líbí a běžně jej používá. Zaplacením této částky se stává registrovaným uživatelem, může dostávat aktualizace, případně je mu k dispozici on-line podpora. Shareware býval v počátcích velmi levný - byl většinou produktem jednoho vývojáře a byl distribuován přímo klientům. Díky značnému rozšíření Internetu se z této licence stal naprosto obvyklý způsob distribuce software, který využívají i dříve typické krabicové produkty.

OEM licence

Tento software je součástí kupovaného hardwaru, tj. počítače.

Plná verze

Kompletní program bez omezení.