Psal se rok 2008 a automobilky v zemi Henryho Forda jsou v koncích. Giganti jako General Motors, Ford nebo Chrysler žádaly Kongres o finance z uvolněného záchraného balíku peněz, který měl pomoci vyřešit ekonomickou krizi. Výroba v roce 2009 spadla na zhruba třetinu stavu z roku 2000. Sedm z deseti nejprodávanějších vozů na americkém trhu za rok 2009 patřilo japonským značkám Toyota, Honda a Nissan, stejné to bylo i v roce 2010. Zvýšení cen benzínu, ekonomické tlaky a nově zaváděné emisní limity způsobily, že Amerika pravděpodobně vsadí na hybridy a malá auta. V roce 2012 se v této kategorii nejlépe prosadila Toyota Prius, plug-in hybrid a i bez velkolepé kampaně nejprodávanější elektrické auto v USA.

Vraťme se ale do konce 60. a na počátek 70. let 20. století, tedy do doby, z níž vzešly největší legendy americké automobilové produkce. Jak už bylo řečeno, v takovém měřítku auta o tak obrovském výkonu a objemu válců už nikdo stavět nebude, ale tehdy svět na svou první ropnou krizi teprve čekal a s emisemi si také nikdo hlavu nelámal. Dnes si jistě běžná hospodyně neodskočí na nákup v autě s pětilitrovým agregátem, avšak tehdejší rodinné vozy připomínaly spíše tank. Mezi sportovními vozy vzniklo několik legendárních ikon, které dodnes fanoušci motorismu obdivují. K těmto vozům "zlaté éry" se američní výrobci automobilů snaží i nyní marketingově vracet a vznikají tak další generace vozů navazující na původní název. Odkazy zde zachycují legendy z kategorie tzv. "Muscle Cars" v jejich prvních generacích, tedy ty původní, jedinečné a nedostižné. Osmdesátá léta, kdy byly v módě odpudivé hranaté tvary, už tolik fanoušků nemají a nakonec dnešní vozy už původní předlohu připomínají jen velmi zřídka.

"Muscle Cars" jsou americké automobily s pohonem zadních kol, vybavené silnými V8 motory. Takové agregáty nebyly v USA nic neobvyklého, ale montovaly se do vozů s označením "Full-size". S nápadem namontovat takový „Big Block“ do vozu střední velikosti přišel jako první Pontiac a se svým Pontiac GTO zaháji éru tzv. "Pony cars". Jeho popularitu záhy předstihl Ford Mustang, který zvýšil popualritu těchto vozů mezi mladou generací. Prodávávaly se za dostupnou cenu a také byly hojně používané v pouličních závodech. Mezi hlavní představitele vedle zmíněbých dvou patří Dodge Challenger, Pontiac Firebird, Chevrolet Camaro, Plymouth Cuda, Chevrolet Corvette, Dodge Charger, Chevrolet Chevelle SS, Oldsmobile 442, Merury Cougar, AMC Javelin a další.
Fotoshow

Pontiac GTO '70, '71

Barracuda '70, '71

Odkazy:

auta5p.eu
veteran.auto.cz
musclecars.cz
uscars.cz/ACCBrno
autocar.cz

geo-info.ic.cz